Jak usunąć odprysk na szybie samochodowej?

Uszkodzenia na zewnątrz pojazdu, w tym odpryski na szybie są spowodowane uderzeniem kamienia lub innego twardego przedmiotu. Niestety jest to częsty problem nawet doświadczonych kierowców, którzy od lat nie mieli żadnej kolizji. Jeżeli chodzi o odprysk na szybie samochodowej, to wielu z nas zastanawia się, czy w takiej sytuacji konieczna jest wymiana całej szyby, czy da się usunąć tylko ubytki za pomocą znanych sposobów. Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Jedno jest pewne – im szybsza reakcja na odprysk, tym większa szansa, że taki ubytek da się naprawić lub usunąć. Dlatego czas reakcji ma tutaj bardzo duże znaczenie. Naprawa odprysku na szybie może zostać wykonana w warsztacie oferującym tego rodzaju usługi lub samodzielnie. O tym, jak to zrobić samodzielnie, opowiemy niżej.

Odprysk na szybie – naprawa a czas reakcji

Kiedy należy zainteresować się małym odpryskiem na szybie? Dopóki jest mały. Warto podjąć się naprawy jak najszybciej, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się uszkodzenia, które będzie postępować w czasie jazdy pod wpływem pojawiającego się ciśnienia. Dlatego też zaleca się szybką naprawę odprysków szyb. Co to znaczy? Tyle że najlepszym scenariuszem na pozbycie się tego typu ubytku jest rozpoczęcie naprawy w tym samym dniu, co zmniejszy ryzyko powiększenia się ubytku. Wiadomo, że nie zawsze to możliwe, jednak kierowcy muszą zrozumieć, że błyskawiczne usuwanie odprysków na szybie to jedyny sposób, by szybę ocalić. Czy należy to zrobić w warsztacie, czy podjąć próby usunięcia odprysku samodzielnie to już kwestia indywidualna, która zależy od naszych preferencji i umiejętności. Usuwanie odprysków z szyby można wykonać samodzielnie, ale trzeba wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo.

Dlaczego powstają odpryski? – naprawa szyb samochodowych

Aby wiedzieć, jak naprawić odprysk na szybie, należy dowiedzieć się, w jaki sposób nie „pogłębić” uszkodzenia. Warto też zdawać sobie sprawę z faktu, że przednie szyby w samochodach są z reguły dość trwałe i nie rozsypują się po lekkim uderzeniu. Mowa tu o klejonych i wzmacnianych miejscach na szybach, które powstały z myślą o bezpieczeństwie kierowcy i pasażerów. Bywa więc tak, że nawet przy silnym uderzeniu szyba nie rozpada się w drobny mak, co nie stwarza zagrożenia dla osób znajdujących się w samochodzie.

Jednak w przypadku niektórych niezbyt niebezpiecznych sytuacji mogą pojawić się odpryski. Chodzi tu o charakterystyczne linie pęknięć, przez fachowców często nazywane "pajączkami". Natomiast odpryski to z kolei punktowe uszkodzenia mogące sięgać zaledwie wierzchniej warstwy szyby lub głębiej, co szczególnie widać od wewnątrz, jeżeli szyba jest w tym miejscu wklęsła (wypukła z perspektywy kierowcy). Takie uszkodzenia powstają najczęściej na skutek uderzenia kamienia lub innego podobnego przedmiotu. Jak sobie z nimi radzić? Jak wspomnieliśmy, najważniejszy dla naprawy odprysku na szybie jest czas.

Odprysk na szybie – kłopotliwy w słońcu i nie tylko

Może się wydawać, że niewielkie uszkodzenie szyby nie ma większego znaczenia dla bezpieczeństwa na drodze. Nic bardziej mylnego, bo nawet drobny ubytek, pękniecie czy odprysk na przedniej szybie jest nie tylko uciążliwy, ale i negatywnie wpływa na jakość i komfort jazdy. Odprysk na szybie samochodowej w słońcu staje się prawdziwą zmorą nawet doświadczonego kierowcy. Ten punkt zakłóca spójne odbijanie promieni słonecznych, powodując uciążliwe odblaski, a te mogą oślepić kierującego pojazdem. Co więcej, tego typu ubytki mogą dekoncentrować kierowcę i obniżać komfort podróży. Dlatego też odpryskami może zainteresować się policjant z drogówki, który zatrzyma nas do kontroli.

Usuwanie odprysków z szyby uchroni nas przed mandatem

W tym miejscu nasuwa się pytanie, czy naprawa szyb samochodowych z małymi odpryskami jest konieczna? Praktycznie rzecz ujmując tak, bo z czasem tego rodzaju defekty mogą się pogłębiać. Co więcej, zlekceważenie odprysku na szybie może się wiązać z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Po pierwsze, uszkodzenie stać się podstawą do niepodbicia przeglądu pojazdu, a nawet zmusić funkcjonariusza policji do wystawienia nam mandatu. Policjant w takiej sytuacji ma prawo uznać, że uszkodzona przednia szyba stanowi podstawę do ukarania kierowcy. W skrajnych przypadkach dojdzie nawet do zatrzymania dowodu rejestracyjnego, do chwili usunięcia usterki. Dlatego też nie warto ryzykować czy liczyć na pobłażliwość policjanta. Mandat za tego typu „braki” może wynosić nawet 500 zł (minimalna kwota mandatu za odprysk to 50 zł). Dlatego naprawa odprysków na szybie jest konieczna i powinniśmy to zrobić zaraz po zauważeniu wady.

Usuwanie odprysków na szybie – kiedy da się to zrobić?

Odprysk można naprawić, lecz nim zaczniemy to robić, powinniśmy pozbyć się drobinek szkła z okolic ubytku. Pomocny będzie odkurzacz warsztatowy. Na zdjęciu produkt marki Profi Europe.

 

Odprysk na szybie można próbować naprawić, decydując się na specjalistyczne usługi. Jednak istnieją pewne ograniczenia i nie zawsze naprawa się udaje. Chodzi o wielkość i umiejscowienie ubytku. Jeśli mówimy o małym odprysku na szybie, który nie ogranicza pola widzenia kierowcy i nie znajduje się blisko którejś krawędzi szyby, jego naprawa jest możliwa. W większości warsztatów dowiemy się, że naprawa odprysku na szybie nie będzie możliwa, jeśli:

  • odprysk ma średnicę większą niż 22 mm (wielkość dwuzłotówki), ale są wyjątki,
  • odprysk ma nieregularny kształt,
  • znajduje się w odległości nie większej niż 10 cm od środka szyby.

Odprysk na szybie – samodzielna napraw

Przed podjęciem się naprawy odprysku na szybie powinniśmy ją dokładnie umyć. Na zdjęciu płyn do mycia szyb marki KurLab.

 

Kiedy już dochodzi do uszkodzenia przedniej szyby, pojawia się pytanie, jak naprawić odprysk na szybie? Można to zrobić w warsztacie, ale można też podjąć się samodzielnej naprawy. Drugi wybór będzie tańszy, jeżeli wiemy, jak usunąć odprysk. Warto wiedzieć, że trzeba to zrobić starannie i ostrożnie, by naprawić ubytek. Do usunięcia odprysków na szybach najlepiej podejść na spokojnie, to znaczy wybrać odpowiedni dzień (słoneczny), zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia i znaleźć co najmniej godzinę wolnego czasu, który poświęcimy na naprawę. Jak naprawić odprysk na szybie krok po kroku? Niżej krótka instrukcja.

  1. Usuń pozostałości szkła – ostrożnie wydobądź okruchy i zanieczyszczenia. Możesz to zrobić specjalnym odkurzaczem, który dokładnie oczyści obszar wokół odprysku. To ważne, ponieważ jeśli używamy żywicy, różne drobiny w ubytku mogą zostać widoczne po naprawie. Zwykła szczotka lub pędzel również będą pomocne.
  2. Umyj i odetnij powierzchnię wokół odprysku, do którego przytwierdzisz aplikator. Możesz to zrobić za pomocą płynu do szyb.
  3. Przytwierdź specjalny aplikator do szyby przyssawkami lub taśmą klejącą. Upewnij się, że przymocowałeś go centralnie nad miejscem odprysku.
  4. Następnie wkręć drugą część aplikatora, by stworzyć odpowiednie podciśnienie i ciśnienie wewnątrz.
  5. Wprowadź odpowiednią ilość żywicy do naprawy szyb, kierując się zaleceniami producenta.
  6. Strzykawkę włóż do aplikatora i pociągnij tłoczek do siebie, aż się zablokuje. W ten sposób odsączysz powietrze z żywicy. Utrzymuj strzykawkę w tej pozycji około 15–20 sekund. Tyle czasu potrzebuje żywica do częściowego utwardzenia się.
  7. Następnie dodaj kolejną porcję żywicy ze strzykawki, ponieważ ubytek trzeba uzupełniać pod ciśnieniem.
  8. Po upływie zaleconego przez producenta żywicy czasu odklej strzykawkę od szyby.
  9. Po zdjęciu aplikatora przykryj miejsce odprysku folią i wystaw szybę na słońce.
  10. Na koniec delikatnie zdejmij folię.

Jeżeli wykonamy wszystkie wymienione wyżej czynności poprawnie, nasza szyba odzyska swój pierwotny wygląd. Jednak ta metoda nie daje stuprocentowej gwarancji, że po odprysku na szybie nie pozostanie żaden ślad. Mimo to efekt powinien być zadowalający, tym bardziej że decydując się na samodzielną naprawę szyby samochodowej, wybieramy niskobudżetowy sposób naprawy. Pamiętaj, by tuż po usunięciu odprysku nie myć auta, ani nie używać (przez jakiś czas) wycieraczek. Żywica musi się utwardzić, by zyskała 100% przezroczystość. Nie lekceważ poszczególnych etapów wypełniania ubytku. Niewłaściwe zastosowanie się do zaleceń producenta może przynieść odwrotny efekt. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, skorzystaj z pomocy specjalisty.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii