Co to jest auto detailing?

Jeżeli chcesz, żeby Twoje auto prezentowało się idealnie, w uzyskaniu takiego rezultatu pomoże Ci detailing samochodowy. Czym on jest i na czym polega? Jakie czynności w jego ramach się wykonuje? Jakie są jego najważniejsze założenia? Na powyższe oraz inne pytania dotyczące tego tematu odpowiadamy w artykule, do którego lektury zachęcamy! 

Na czym polega detailing auta?

Kosmetyka samochodowa, bo tak inaczej określa się detailing auta, ma na celu zapewnienie karoserii, wnętrzu, oponom i felgom pojazdu nieskazitelnego wyglądu, a jednocześnie zakonserwowanie i ochronę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, np. wilgoci czy intensywnych promieni słonecznych. Detailing przeprowadza się z równie dobrym skutkiem zarówno na fabrycznie nowych i kilkuletnich samochodach, jak i na starszych i bardziej wysłużonych modelach. W każdym przypadku efekt jest znakomity i gwarantuje doskonałą prezencję auta.

Już sama nazwa – detailing – wskazuje, że nie chodzi o zwykłe mycie i tradycyjną pielęgnację, lecz o zadbanie nawet o najdrobniejsze szczegóły, które rzutują na prezencji pojazdu. To zaawansowana, profesjonalna kosmetyka samochodowa na najwyższym poziomie, dzięki której auto zdecydowanie wyróżnia się pod względem wizualnym. Mówiąc wprost, wygląda fantastycznie – dużo lepiej niż przed wykonaniem prac. Jednocześnie trzeba pamiętać o zabezpieczającym efekcie, ponieważ specjalistyczne środki nie tylko myją i czyszczą, ale też konserwują powierzchnie.

Czym jest detailing

Detailing – w trosce o każdy szczegół

Do prac detailingowych niezbędne jest doświadczenie w kosmetyce samochodowej. Umiejętność posługiwania się prawidłowo dobranymi narzędziami i środkami do pielęgnacji auta wymaga fachowej wiedzy i obycia w tym zakresie. To nie jest zadanie dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie miał styczności ze specjalistycznymi preparatami, lecz dla odpowiednio wyszkolonych profesjonalistów. Nic więc dziwnego, że kompleksowe wykonanie usługi detailingu zajmuje kilka dni, a jej koszty – zależnie od pojazdu i nakładu prac – liczone są w setkach złotych. Jednak efekt jest wart swojej ceny.

W ramach kosmetyki samochodowej przeprowadzane są m.in. następujące czynności:

Rodzaj i cena wykonywanych czynności zależą od wielu zmiennych jak np. stan auta, wymagania i potrzeby klienta czy termin realizacji zlecenia. Aby uzyskać pożądane efekty, specjaliści od detailingu samochodowego posługują się różnego rodzaju szamponami, płynami, woskami czy balsamami. Bardzo ważny jest przemyślany wybór preparatorów, który uwzględnia specyfikę zleconych prac, rodzaj powierzchni czy stan karoserii pojazdu. Nawet najlepsze środki nie spełnią prawidłowo swojego zadania, jeżeli zostaną zastosowane w nieprawidłowy sposób.

Równie ważne znaczenie, jak same preparaty mają narzędzia i akcesoria, przy których użyciu się je stosuje. Właściwy dobór mikrofibr, pędzelków, aplikatorów czy gąbek odgrywa newralgiczną rolę w uzyskaniu pożądanych efektów. Odpowiednie materiały wykonania gwarantują zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo. Ta druga kwestia jest zresztą niezwykle istotna w kontekście kosmetyki samochodowej, której przedmiotem często są nowe, dobre i wartościowe auta z górnej półki cenowej. Profesjonalne obchodzenie się z nimi to bezwzględna konieczność, ponieważ brak wprawy i doświadczenia może doprowadzić do zniszczenia powierzchni lakieru czy wnętrza pojazdu, a to najgorszy scenariusz, jaki można sobie wyobrazić.

Detailing auta

Korzyści z detailingu samochodowego

A czym jest detailing w praktyce? Jakie korzyści odniesie dzięki niemu Twoje auto? Oto najważniejsze zalety omawianej usługi:

  • doskonale czysty samochód – poprzez wykorzystanie starannie dobranych i skutecznych środków myjących oraz precyzyjnych narzędzi możliwe jest dokładne wyczyszczenie auta zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Lśniący lakier i pachnące, czyste wnętrze utrzymują się dłużej niż po wizycie na myjni, a uzyskane efekty są o wiele lepsze. To zasługa połączenia wiedzy i doświadczenia detailera z wysoką jakością używanych przez niego preparatów, narzędzi i akcesoriów,
  • usunięcie niewielkich defektów lakieru – lekkie zarysowania, małe wgniecenia i nierówności, mikroskopijne odpryski czy zmatowienia pojawiają się na karoserii wraz z upływem czasu, nawet jeśli auto nigdy nie miało żadnej stłuczki ani nie zostało przerysowane. To rezultat niewielkich drobinek odpryskujących spod kół innych samochodów i mycia szczotkami na myjniach ręcznych. Detailing auta pozwala na pozbycie się tego rodzaju nieestetycznych śladów i przywrócenie lakieru do idealnego stanu,
  • czyste felgi i opony – błoto, wilgoć, pył z hamulców, piasek – te i wiele innych aspektów przyczyniają się do szybkiego zabrudzenia kół, które wydatnie rzutują na designie pojazdu. Samodzielne mycie na myjni czy działce przynosi rezultaty po pierwsze niepełne, a po drugie krótkotrwałe. Dlatego, aby zapewnić sobie atrakcyjny wygląd kół na dłuższy czas, warto zdecydować się na detailing samochodowy,
  • lśniące wnętrze – specjaliści od kosmetyki samochodowej dysponują akcesoriami pozwalającymi na skuteczne wyczyszczenie nawet najmniejszych zakamarków i najtrudniej dostępnych miejsc, z którymi nie sposób poradzić sobie standardowymi sposobami,
  • umyta i bezpieczna komora silnika – o ile niewłaściwe czyszczenie jednostki napędowej może przynieść wiele szkód, o tyle profesjonalne wykonanie tej czynności przedłuża jej żywotność i poprawia wytrzymałość. Właśnie takie efekty można osiągnąć po zleceniu czyszczenia silnika specjaliście od auto detailingu.

Auto detailing dla każdego

Choć profesjonalna kosmetyka samochodowa jest szczególnie popularna wśród właścicieli drogich, nowych, wartościowych aut, to na jej doskonałe rezultaty mogą liczyć również posiadacze starszych modeli. Jeśli jeździsz kilkunasto- czy kilkudziesięcioletnim egzemplarzem, który jest zadbany i znajduje się w dobrym stanie technicznym, ale z racji wieku nie wygląda doskonale, zdecydowanie warto rozważyć detailing. W rezultacie auto zostanie nie tylko odświeżone, lecz wręcz odnowione i poddane renowacji. Brak defektów lakieru, lśniąca karoseria, idealnie czyste wnętrze – w ten sposób można całkowicie odmienić nawet pozornie mało atrakcyjny pojazd.

Odpowiadając na pytanie, czym jest detailing, trzeba go rozróżnić od usług blacharsko-lakierniczych. Nie polega on bowiem na wymianie elementów karoserii i nadwozia, usuwaniu rdzy ani „wyklepywaniu” nierówności. Auto detailer nie wprowadza poważnych modyfikacji w konstrukcji pojazdu, lecz „dopieszcza” ją w możliwie najlepszy sposób. Dopiero pozbycie się usterek o większym kalibrze pozwala na zlecenie kosmetyki samochodowej, która ma sens i zakończy się powodzeniem.

Jak często korzystać z auto detailingu? Trudno jednoznacznie wskazać odpowiedź, jednak pewne jest, że to nie usługa jednorazowa. Aby utrzymać samochód w nienagannym stanie wizualnym i zarazem zapewnić dobrą wytrzymałość i długą żywotność powierzchniom i materiałom zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym, kosmetyka samochodowa musi być przeprowadzana systematycznie. Minimum to raz na kilkanaście miesięcy, lecz dokładna częstotliwości detailingu auta zależy od wielu czynników i zawsze powinna być ustalana indywidualnie.

Przewaga detailingu nad myjkami

Zakres kosmetyki samochodowej oferowanej przez działające w Polsce firmy jest bardzo szeroki. W zależności od potrzeb można się zdecydować na kompleksowy pakiet obejmujący wszelkie prace w cenie np. 2000 zł, jak i proste mycie, które kosztuje kilkadziesiąt-kilkaset złotych. W porównaniu z kosztem czyszczenia samochodu na myjni samoobsługowej czy szczotkowej te kilkaset złotych wydaje się wysoką ceną, ale to tylko pozory. W rzeczywistości bardziej opłaca się zapłacić więcej specjaliście niż korzystać z myjek. Dlaczego?

Powód jest prosty: specjalista od detailingu samochodowego zajmie się Twoim autem w profesjonalny sposób, używając do tego celu nie tylko skutecznych, ale i bezpiecznych środków, narzędzi i akcesoriów. Tymczasem preparaty stosowane na myjniach często są niskiej jakości, a automatyczne szczotki nieprzyjazne dla lakieru, który po prostu niszczą. Do tego nie da się za ich pomocą skutecznie usunąć wszelkich nieczystości. Natomiast detailer doprowadzi samochód do porządku zgodnie ze sztuką i w sposób całkowicie bezpieczny dla materiałów oraz powierzchni.

Kosmetyka samochodowa

Jak wybrać firmę do detailingu?

Nie wiesz, czym należy się kierować przy wyborze firmy realizującej usługi kosmetyki samochodowej? Warto sprawdzić, jakich preparatów używa. Jeżeli są to wysokiej jakości środki, odpowiednio dobrane pod kątem danej powierzchni, dobrze to o niej świadczy. Pewnym wyznacznikiem jest też cena, która musi odpowiadać rynkowym stawkom i zbytnio od nich nie odbiegać. Twoje podejrzenia powinny wzbudzać przede wszystkim przesadnie tanie oferty od niesprawdzonych, anonimowych osób, których kwalifikacji nie da się w żaden sposób potwierdzić.

Aby nie złapać się na podejrzaną ofertę, która może przynieść więcej szkód niż pożytku, dokładnie sprawdź wiarygodność danej firmy czy osoby. Przejrzyj jej stronę internetową, profile w mediach społecznościowych i opinie poprzednich klientów, żeby przekonać się, czy warto jej zaufać. Jeśli istnieje taka możliwość, zweryfikuj efekty dokonanych prac, które dużo mówią o jakości świadczonych usług.

Detailing samochodowy na własną rękę

Czy detailing samochodowy można przeprowadzić we własnym zakresie? Trudno odpowiedzieć twierdząco na to pytanie, jeśli nie dysponuje się wiedzą i doświadczeniem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie przed ich zdobyciem i nauczeniem się tej sztuki. Zarówno podstawowe, jak i profesjonalne wskazówki oraz informacje znajdziesz za darmo w internecie. Na forach, blogach, profilach w mediach społecznościowych czy w serwisach wideo można czytać artykuły i oglądać filmy przygotowane przez fachowców, którzy objaśniają tajniki detailingu auta.

Postaw na wysokogatunkowe preparaty!

Mając podstawową wiedzę, możesz zaopatrzyć się w środki, narzędzia i akcesoria do kosmetyki samochodowej, które kupisz w sklepie internetowym Detailing House. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny i wysoka jakość dają pewność, że zamówione produkty spełnią wymagania i pozwolą Ci na uzyskanie pożądanych rezultatów. Przekonaj się o tym osobiście!