Tapicerka Skórzana

Czy renowacja skóry samochodowej jest potrzebna? Kiedy i jak ją przeprowadzać?

Skórzana tapicerka na fotelach samochodowych bez wątpienia wygląda i pachnie bardzo elegancko, a swojego czasu była kojarzona z wysokim statusem materialnym właściciela auta. Chociaż to drugie nie zawsze musi się zgadzać, to prawdą jest, że skórzane siedzenia są bardzo gustownym elementem wnętrza. Niestety skóra, podobnie jak inne materiały, także się zużywa, brudzi i pęka, przez co wygląda coraz mniej efektownie. Można jednak przywrócić jej dawny blask, dzięki stosowaniu specjalnych produktów do renowacji skóry samochodowej.

Na czym polega renowacja skóry samochodowej?

Renowacja skóry samochodowej to proces przywracania i odnawiania wyglądu oraz stanu skóry wewnątrz pojazdu za pomocą przeznaczonych do tego środków i preparatów. Polega m.in. na:

 • oczyszczeniu powierzchni skóry;
 • odświeżeniu koloru skóry;
 • usuwaniu odbarwień i przetarć;
 • nawilżeniu w celu utrzymania elastyczności i miękkości skóry;
 • zabezpieczeniu przed szkodliwymi czynnikami;
 • ochronie przed blaknięciem.

 

Jeśli samodzielna renowacja skóry okaże się dla Ciebie wyzwaniem, skorzystaj ze specjalistycznych usług.

Kiedy będzie potrzebna naprawa skóry w samochodzie?

Niestety zachowanie skóry w samochodzie w idealnym stanie jest bardzo trudnym zadaniem, ponieważ na jej powierzchni z czasem zaczynają pojawiać się przetarcia, które stają się coraz głębsze. Blaknie również jej naturalny kolor. Dodatkowo na skórze, jak na każdym materiale, powstają nieestetyczne plamy i zabrudzenia. To, co również jest charakterystyczne dla skórzanej tapicerki, to podatność na tworzenie się pęknięć i rys. Jeśli zauważysz w swoim samochodzie, któryś z wymienionych wyżej defektów, to jest dla Ciebie znak, że najwyższa pora na renowację skóry. Nie powinno się lekceważyć drobnych przetarć i pęknięć materiału, ponieważ dopóki są małe, łatwo będzie je zamaskować/usunąć, natomiast głębokie rysy i przedarcia mogą okazać się bardzo trudne do naprawienia.

Jakie środki stosować do renowacji skóry?

Na rynku jest dostępny szeroki wybór różnych produktów przeznaczonych do naprawy skóry w samochodzie. Jakie właściwości powinien mieć preparat do renowacji skóry samochodowej? Przy jego wyborze przede wszystkim warto kierować się maksymą lekarską: Po pierwsze nie szkodzić. Bo przecież nie o to chodzi, żeby narobić jeszcze więcej szkód w samochodzie. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na skład chemiczny produktu i upewnić się, że nie uszkodzi on skórzanej tapicerki. Najczęściej wybieranymi preparatami do renowacji skóry samochodowej są:

 • środki do czyszczenia skóry;
 • balsamy i kremy do pielęgnacji skóry;
 • barwniki;
 • impregnaty i środki ochronne;
 • utrwalacze koloru.

 

Przed zastosowaniem jakichkolwiek środków do renowacji skóry należy odpowiednio przygotować tapicerkę, czyli oczyścić skórę i usunąć zabrudzenia. Jeśli masz wątpliwości, jakiego środka powinieneś użyć do naprawy skóry, zapytaj specjalistę, który z pewnością doradzi Ci, jakie zabiegi regeneracyjne będą najbardziej efektywne w przypadku Twojego auta.