Mikrofibry. Po co aż tyle rodzajów? Czym się różnią i którą wybrać do danego zadania?

Istnieje wiele rodzajów mikrofibr. Poniżej przedstawimy Wam różnice pomiędzy nimi i ich zastosowanie.

Wybranie odpowiedniej mikrofibry to połowa sukcesu. Często zdarza się, że ciężko Wam coś dotrzeć, zostają mazy na lakierze lub szybie. Rozwiązaniem tego problemu może być między innymi zmiana mikrofibry na taką z odpowiednim rodzajem włosia do danego zadania.

Rodzaje mikrofibr ze względu na włosie:

  1. Twisted pile – są to ręczniki ze skręconym włosiem, idealnie nadają się do suszenia auta, ponieważ są bardzo chłonne. Tego typu ręczniki występują w dwóch rodzajach:
  • Jednostronne – z jednej strony mają włosie twisted pile, natomiast z drugiej są gładkie. Mają mniejszą gramaturę, ale wystarczającą spokojnie na auto typu sedan. Druga strona jest gładka i idealnie nadaje się do osuszenia szyb.
  • Dwustronne – z obu stron mają włosie twisted pile, dzięki czemu są maksymalnie chłonne.
  1. Pluszaki – idealne do ściągania nadmiaru wosku lub sealantu, są mięciutkie, a ich puszyste włosie bardzo dobrze zbiera resztki produktów z lakieru. Sprawdzają się również przy osuszaniu auta.
  2. Gładkie – do finalnego dotarcia quick detailera lub usuwania resztek pasty z lakieru.
  3. Waflowe – mają wypustki jak wafle albo gofry i idealnie nadają się do czyszczenia szyb oraz suszenia auta.
  4. Uniwersalne – zazwyczaj mikrofibry z obszyciem, najtańsze, jednak idealnie nadadzą się do wnętrza, progów, wnęk czy komory silnika.
  5. Mikrofibry z wytłoczeniami w kształcie ryżu – idealne do bonetowania, czyli czyszczenia tapicerki materiałowej.
  6. Ircha – ściereczka z naturalnej skóry, świetnie sprawdzi się przy bardzo brudnych szybach. Wystarczy zamoczyć ją w ciepłej wodzie i popryskać płynem do szyb. Następnie umyć szybę i wysuszyć. Irchy nie należy prać. Wystarczy ją przepłukać w ciepłej wodzie, delikatnie odsączyć i lekko wilgotną schować do plastikowego pojemnika. Jeżeli wysuszymy irchę, to stwardnieje.
  7. Mikrofibra suede – jest to mikrofibra, która służy do nakładania powłok ochronnych. Jest bardzo gładka i występuje w rozmiarach 40x40 cm oraz 10x10 cm.
  8. Mikrofibry 2 side – mikrofibry dwustronne, które jedną stronę mają gładką, a drugą pluszową.

Gramatura mikrofibr. Jest to inaczej waga mikrofibry podana w gramach na metr kwadratowy. Dzięki gramaturze wiemy, jak bardzo mikrofibra lub ręcznik jest chłonny. Mikrofibry możemy podzielić również ze względu na ich gramaturę:

  • Uniwersalne, gładkie i waflowe o niższych gramaturach, ok. 250-500 g/m2
  • Pluszowe i twisted pile o wyższej gramaturze ok. 500-1100 g/m2

Kolory mikrofibr. Przy dobrych mikrofibrach kolory nie mają wpływu na ich jakość. Służą one głównie do rozróżniania ich przy poszczególnych pracach. Na przykład żółta do pierwszego dotarcia, a szara do drugiego lub fioletowa do wnętrza, a granatowa na zewnątrz. Białe mikrofibry zaleca się do skórzanej tapicerki, ponieważ lepiej widać na nich, ile brudu udało nam się zebrać i są bezpieczniejsze z powodu braku barwnika.

Pranie mikrofibr. Mikrofibry możemy prać, ale musimy trzymać się pewnych reguł, żeby nie straciły one swoich właściwości:

  • Pranie w 30-40 stopniach. Nie zaleca się prać mikrofibr powyżej 60 stopni, ponieważ poliamid twardnieje i mikrofibra traci swoje właściwości.
  • Używanie produktów przeznaczonych specjalnie do prania mikrofibr.
  • Nieużywanie płynów zmiękczających ani proszków do prania.

Składy mikrofibr. Mikrofibra to mieszanka włókien poliestrowych i poliamidowych. Im więcej w mikrofibrze jest poliamidu, tym lepsza jest ona jakościowo. Najczęściej spotykane mikrofibry mają 20-30% poliamidu i 80-70% poliestru. Dla porównania tanie mikrofibry z supermarketów mają zazwyczaj zaledwie 10-15% poliamidu, przez co są o wiele mniej chłonne, cieńsze i mniej przyjemne w dotyku.

Dobrej jakości mikrofibry są w stanie bardzo pomóc i ułatwić nam pracę. Ważne jest, żeby dobrać odpowiednią mikrofibrę do danego zadania. Jest wiele rodzajów i kolorów, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Mikrofibry również są sprzedawane w zestawach, dzięki czemu możemy kupić więcej za mniejszą kwotę, a jak wiadomo, mikrofibr nigdy nie jest za dużo.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a:
Pokazuje 1-1 z 1 opinii