Przyciemnianie szyb samochodowych – ile to kosztuje?

Kiedy myślimy o historii przyciemnianych szyb, przed oczami mamy obraz luksusowych limuzyn zarezerwowanych dla ludzi biznesu, przedstawicieli państw czy znanych i cenionych artystów. W tych przypadkach samochody miały fabrycznie montowane przyciemniane szyby. Jednak z czasem moda ta trafiła również do zwykłych kierowców. Pierwsi zaczęli z nich korzystać zwolennicy tuningu, którzy stosowali przyciemnianie szyb pojazdów o charakterze sportowym. Później ten trend przeniósł się na rynek samochodowy, a wraz z tą konwersją pojawiły się przepisy prawa i regulacje, wskazujące, jak przyciemnić szyby i do jakiego stopnia jest to dozwolone. W przypadku zwykłych kierowców nie chodzi tylko o wygląd auta, ale także pewne korzyści, które płyną z oklejania szyb samochodowych. Co dokładnie daje nam taki zabieg?

Przyciemnianie szyb – najważniejsze korzyści

Jak wspomnieliśmy, kiedyś przyciemniane szyby w samochodach mogły symbolizować dwa stany. Po pierwsze, ich obecność mogła sugerować to, że pojazd należy do osoby ważnej. Po drugie, wskazywała na to, że właściciel samochodu zapragnął wyróżnić się z tłumu. Jednakże obecnie nie jest to zasada. Przyciemnianie szyb samochodowych nie wiążę się już wyłącznie ze znakiem luksusu, lecz przede wszystkim komfortem, który z różnych powodów zyskuje coraz większą popularność wśród kierowców. Dlaczego przyciemnianie szyb stało się tak atrakcyjne? Pomijając aspekt estetyczny, nadający samochodowi elegancji, istnieją też ważniejsze korzyści, które wynikają ze ściemnienia szyb. Wśród nich można wyróżnić:

  • ochronę przed promieniowaniem słonecznym – przyciemniane szyby sprawiają, że auto wolniej się nagrzewa, co bezpośrednio wpływa na komfort podróżujących;
  • poprawę bezpieczeństwa na drodze – ciemne szyby redukują negatywny wpływ światła słonecznego, zmniejszają błysk odblasków i chronią kierowcę przed nagłym oślepieniem;
  • prywatność – dla niektórych jest to ważny punkt. Ciemne szyby ograniczają widoczność wnętrza pojazdu. Jest to przydatne, kiedy zostawiamy auto na parkingu i nie chcemy, by ktoś do niego zaglądał;
  • ochronę w przypadku wypadku i kradzieży – oklejanie szyb samochodowych sprawia, że sama szyba jest trwalsza. W czasie wypadku folia uniemożliwia rozbicie szyby na drobne kawałki, chroniąc pasażerów przed odłamkami. Utrudnia też dostęp złodziejom, którzy zdecydowaliby się na wybicie szyby.

Przyciemnianie szyb – czy warto w nie zainwestować?

Przyciemnianie szyb samochodowych to praktyczne rozwiązanie, które dodaje elegancji samochodowi, a jednocześnie niesie ze sobą korzyści użytkowe. Ciemne szyby sprawiają, że w aucie jest chłodniej i to nawet w upalne dni. Oprócz tego chronią one tapicerkę i elementy wykończenia wnętrza przed wyblaknięciem, co przekłada się na dłuższą trwałość i zachowanie intensywności kolorów wnętrza. To, o czym warto pamiętać, to fakt, że nie jest możliwe wyeliminowanie wszystkich promieni słonecznych wpadających do auta, ponieważ nie każda szyba może zostać przyciemniona. Dobór odpowiednich stopni przyciemnienia jest ważny, ponieważ wpływa na widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Regulują to również przepisy prawne. Niemniej jednak oklejanie szyb samochodowych, by były ciemniejsze, ma sens, ale warto to prawidłowo zaplanować, by nie łamać obowiązujących norm prawnych.

Co mówi prawo o przyciemnianiu szyb?

Jak przyciemnić szyby, by było to zgodne z prawem? Jest to decyzja, która wymaga uwzględnienia nie tylko względów estetycznych, ale także norm obowiązujących w danym państwie. Jeżeli chodzi o Polskę, to prawo o ruchu drogowym (Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym) oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych prowadzenia pojazdów, oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia jasno określają zasady dotyczące przepuszczalności światła przez szyby samochodowe. Regulacje mają na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo na drogach, jako że przepuszczalność światła ma duże znaczenia dla widoczności kierowcy. Ile można przyciemnić szyby z przodu?

Według polskich przepisów szyby przednie i boczne z przodu muszą zachować przepuszczalność światła co najmniej na poziomie 70%. Przyciemnianie tych szyb jest dozwolone jedynie w pewnym, ściśle określonym zakresie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na stan fabryczny pojazdu, ponieważ nieuważni mogą przeoczyć, że auto, które opuszcza fabrykę ma już oklejone szyby na tym poziomie. Dodatkowe przyciemnianie szyb może spowodować zatem przekroczenie dozwolonych limitów. Co z tylną szybą i bocznymi z tyłu?

Przyciemnianie szyb samochodowych z tyłu

W przypadku szyby tylnej oraz bocznych przepisy nie nakładają żadnych ograniczeń odnośnie do przepuszczalności światła. Oznacza to, że szyby można okleić dowolnie, według własnych preferencji. Kluczowa ma być jednak widoczność lusterek bocznych – ich pod żadnym pozorem nie wolno przyciemniać. Warto mieć jednak na uwadze to, że choć ciemne szyby dodają elegancji i zapewniają pewne korzyści, jednocześnie ograniczają widoczność kierowcy, dlatego ich stosowanie nie jest zalecane początkującym kierowcom. Ostatecznie decyzja o przyciemnieniu szyb powinna uwzględniać zarówno aspekty estetyczne, jak i przede wszystkim bezpieczeństwo na drodze.

Oklejanie szyb samochodowych ponad normy – co za to grozi?

Wyjaśniliśmy, jak przyciemnić szyby, by nie narazić się policji i nie stwarzać niepotrzebnego ryzyka na drodze. Co, jeśli zdecydujemy się na oklejenie szyb w aucie ponad miarę? Wyciągnięte zostaną wobec nas konsekwencje. Jeśli przyciemnianie szyb w Twoim samochodzie przekracza dopuszczalną normę, funkcjonariusze mogą zwrócić na to uwagę podczas kontroli drogowej. Wiążą się z tym pewne konsekwencje. Mandat za przekroczenie dopuszczalnej normy przyciemnienia przednich szyb wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych każdorazowo. W ekstremalnych przypadkach policjanci z drogówki zabiorą nasz dowód rejestracyjny do czasu, aż nie zrezygnujemy z nadmiernego przyciemniania szyb samochodowych. Z tego powodu, zanim zdecydujesz się na przyciemnienie szyb w swoim samochodzie, upewnij się, że stopień przyciemnienia jest zgodny z wymogami prawa. W tej sprawie warto też skonsultować się z profesjonalistą, który powie nam, ile potrzeba folii na przyciemnianie szyb przednich, bocznych i tylnych.

Jak samemu przyciemnić szyby?

Jednym z najskuteczniejszych produktów do mycia szyb jest prosty płyn w butelce z wbudowanym spryskiwaczem. Na zdjęciu: płyn do mycia szyb i lusterek marki Aqua Car Cosmetics

 

Jeżeli chodzi o samodzielne przyciemnianie szyb to mamy do wyboru dwie metody. Pierwszą z nich jest metoda piecowa, która wymaga wizyty w warsztacie oferującym usługi w tym zakresie. Druga opcja jest prostsza, mniej trwała, a cały proces możemy wykonać samemu. Co więcej, oklejanie szyb folią jest też bardziej przystępne pod względem kosztów i daje użytkownikom pewną niezależność. Jednakże dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie miał z tym styczności, zadanie to może okazać się pewnym wyzwaniem. Po pierwsze, to co, powinno nas interesować, to zakup odpowiedniej folii. Najlepiej wybierać te, które mają atest Instytutu Szkła i Ceramiki. Ten tytuł świadczy o odpowiednich właściwościach folii. Cena może się różnić w zależności od jakości, lecz jeśli chcemy uzyskać jak najtrwalszy efekt, nie warto na niej oszczędzać. Droższa folia powinna znaleźć się w przedziale cenowym 40–50 zł za 1 metr kwadratowy. Jak samemu przyciemnić szyby? Oto poradnik krok po kroku:

  1. Odtłuszczanie szyb – proces powinniśmy rozpocząć od odtłuszczenia i dokładnego umycia szyb, na które nakleimy folię. Można to zrobić za pomocą płynu do szyb.
  2. Przyklejanie folii – należy przyłożyć folię do zewnętrznej strony szyby, zaczynając od środka i stopniowo przesuwając folię na boki. W ten sposób pozbywamy się pęcherzyków powietrza.
  3. Usunięcie nadmiaru folii – fragment, który wystaje ponad rozmiar szyby, możemy po prostu odciąć.

Nóż segmentowy do cięcia folii sprawdzi się idealnie do odcięcia nadmiaru folii. Na zdjęciu: nóż segmentowy marki Carbins Accessories.

 

Jeżeli do kupionej przez nas folii producent dodał swoją instrukcję, warto się nią kierować, by uniknąć niepotrzebnych błędów. Najważniejsze jest dokładne wyczyszczenie szyby przed procesem. Kiedy przykleimy już folię, nie będziemy w stanie jej umyć.

Przyciemnianie szyb samochodowych – podsumowanie

Oklejanie szyb samochodowych ma wiele zalet, lecz musimy pamiętać o dopuszczalnych stopniach przyciemniania szyb przednich i przednich bocznych, tak aby nie łamać przepisów. Jeżeli chodzi o szyby tylne, w ich przypadku nie ma żadnych ograniczeń. Decydując się na przyciemnienie, wybieramy spośród dwóch metod: pierwsza jest droższa i trwalsza, druga tańsza, ale dająca słabszy efekt. Oklejanie szyb samochodowych możemy przeprowadzić na własną rękę, lecz musimy być pewni swojej wiedzy i umiejętności. Wbrew pozorom nie jest to takie proste – wymaga precyzji, opanowania i stosowania się do zaleceń producenta. Z tego powodu warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy mają doświadczenie, odpowiednią wiedzę i doskonale wiedzą, jak przyciemnić szyby samochodowe w prawidłowy sposób.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a:
Pokazuje 1-1 z 1 opinii