Pierwsze mycie auta po zimie

Kto z nas nie przeżył stanu przedzawałowego, gdy pędząca z naprzeciwka odśnieżarka z rozmachem obsypała nasze, wypielęgnowane pojazdy solą drogową. Okres zimowy to trudny czas dla właścicieli samochodów. Oczywiste jest zatem, że mycie auta po zimie jest obowiązkowe i będzie wymagać większej uwagi oraz staranności. Do tego warto zająć się detailingiem! Niewątpliwie największą zmorą tej pory roku jest wspomniana już sól drogowa i wszelkiego typu substancje chemiczne mające zapobiec śliskości na drodze, ale nie zapominajmy też o tak popularnych skrobaczkach do szyb i szczotkach do usuwania śniegu z karoserii. Z tego powodu trzeba wiedzieć, jak i gdzie umyć samochód zimą oraz o czym warto pamiętać podczas wykonywania tego zabiegu.

Jak umyć samochód po zimie?

Auto detailing po zimie - jak specjaliści myją samochody?

Wielu profesjonalnych detailerów rozpoczyna mycie samochodu po zimie od kół. Istnieje szansa, że już niedługo wielu z nas będzie mogło zmienić opony lub całe koła na letnie. Jest to idealna okazja, aby pozbyć się całego brudu nazbieranego przez okres zimowy na kołach. Z pomocą przyjdą oczywiście wszelkie cleanery do felg i opon, irony czy tar&glue removery, a także akcesoria myjące w postaci szczotek oraz pędzelków.

Jeśli nie zadbaliście o swoje letnie felgi po sezonie, to tym bardziej warto zaopiekować się nimi teraz poprzez porządne mycie i zabezpieczenie. Taki auto detailing po zimie poprawi wygląd samochodu.

Mycie samochodu po zimie wewnątrz garażu

Wstępne umycie auta po okresie zimowym

W kolejnym etapie warto spłukać pierwszą warstwę brudu z lakieru. Specjaliści zajmujący się auto detailingiem polecają, aby umyć pojazd, wykorzystując produkty typu pre-wash (np. Shiny Garage Pre Wash Citrus Oil TFR). Szczególną uwagę należy przy tym zwrócić na miejsca trudniej dostępne. W doczyszczaniu szczelin przy emblematach, grillach czy szybach świetnie sprawdzą się delikatne pędzelki.

Jeżeli jesteście bardziej zaawansowani w technikach mycia auta zimą, byłoby idealnie, gdyby udało się Wam umieścić pojazd na podnośniku lub użyć specjalnych końcówek do czyszczenia podwozia. W ten sposób powinniście bez większych problemów doczyścić wszystkie zakamarki pojazdu z niechcianych pozostałości soli i brudu. Jeśli nie bardzo macie gdzie umyć samochód zimą, najlepiej wybierzcie się do myjni.

Dekontaminacja po zimie? To świetny sposób na zabezpieczenie lakieru samochodu!

W tym momencie stajemy przed bardzo ważną decyzją. Możemy przejść do następnego akapitu, ale możemy też poświęcić nieco więcej czasu i wykonać dekontaminację. To zabieg auto detailingu, dzięki któremu można usunąć z karoserii szkodliwe dla lakieru substancje zostające po myciu samochodów.

Pomogą nam w tym wspomniane już wyżej preparaty myjące typu Tar&Glue oraz Iron, a także występująca po raz pierwszy w tym wpisie glinka lub produkty pochodne (dyski, rękawice, bloki). Jest to bardzo ciekawy temat, który chcielibyśmy szerzej opisać w jednym z kolejnych wpisów.

Mycie felg po zimieMycie dachu po zimieDetailing maski po zimie

Właściwe mycie samochodu po zimie

Kolejnym obowiązkowym krokiem będzie wspomniane wyżej właściwe czyszczenie pojazdu z użyciem wysokiej jakości szamponu. Do dyspozycji mamy szerokie spectrum produktów tego typu. O czym warto pamiętać, myjąc auto zimą lub po jej zakończeniu?

Jeżeli Wasz samochód został przed okresem zimowym zabezpieczony powłoką ceramiczną, warto wybrać szampon o kwaśnym pH (np. CleanTech Tech Cleaner). Dobry szampon przywróci blask i głębię koloru każdej karoserii. Myjąc nim, warto skorzystać z wysokiej jakości rękawicy (np. Monello Thick Mitt), dzięki której praca będzie nie tylko szybka, ale i bezpieczna.

W przypadku brudu, który mocno już przywarł, pamiętajcie o częstym płukaniu rękawicy. Chcemy przecież, aby po myciu wygląd naszego kochanego samochodu się poprawił, a nie pogorszył. Bardzo ważnym elementem jest więc osuszenie auta za pomocą ręczników lub powietrza.

Po umyciu samochodu sprawdźcie, czy warto oddać go do auto detailingu!

Przydatnym gadżetem, który pozwoli Wam ocenić poziom ewentualnych zniszczeń na lakierze po jego umyciu, jest latarka inspekcyjna (np. Gyeon Prism Mini lub Scangrip SunMatch 3). Z jej pomocą będziecie mogli ustalić, czy Wasz pojazd potrzebuje dodatkowej pielęgnacji w celu usunięcia drobnych rys. Do wypełnienia niewielkich zarysowań możecie posłużyć się produktem typu glaze (np. Chemical Guys Wet Mirror Finish). Najlepiej jednak wybrać się do specjalistów od auto detailingu, którzy zadbają o dobry wygląd samochodu po zimie.

Gdzie umyć samochód zimą?

Gdy okres zimowy się skończy, a temperatury rosną, możesz zająć się myciem auta i detailingiem na własnej posesji. Jednak gdzie umyć samochód zimą, gdy za oknem ujemne temperatury? Zdecydowanie odradzamy robienie tego pod domem. Będzie to wyjątkowo niekomfortowe, do tego przede wszystkim niebezpieczne dla zdrowia.

Lepiej wybrać się do myjni i tutaj polecamy ręczne lub bezdotykowe. Automatyczne odradzamy wszystkim właścicielom stosunkowo nowych pojazdów. Dziś stosuje się lakiery ekologiczne, które niestety wykazują się niską odpornością na zarysowania.

O czym warto pamiętać, myjąc auto zimą? Korzystając z ręcznej, samoobsługowej myjni, po skończeniu pracy koniecznie wytrzyjcie do sucha wszystkie uszczelki. Jeśli o tym zapomnicie, gdy złapie mróz, możecie mieć problem z dostaniem się do samochodu.

Detailing auta po zimieDetailing dachu po zimie

Zabezpieczenie lakieru - o tym musicie pamiętać, myjąc auto po zimie!

Wisienką na torcie jest oczywiście zabezpieczenie, o czym zawsze warto pamiętać, myjąc auto po zimie. W zależności od wcześniejszych zabezpieczeń zastosowanych na samochodzie mamy do wyboru całe mnóstwo quick detailerów, płynnych wosków syntetycznych czy odżywek do detailingu. Jeżeli Wasz pojazd nie posiadał ochronnej warstwy wosku lub jeśli żywotność tej warstwy właśnie dobiegła końca, jest to zdecydowanie dobry moment, aby po umyciu rozpieścić go solidną warstwą dobrego wosku (np. Chemical Guys Pete’s lub klasyczny Collinite 476s).

Odświeżenie zmęczonego po zimie wnętrza samochodu

Zawsze po zimie pamiętać należy zarówno o umyciu samochodu, jak i przywróceniu blasku jego wnętrza. Ze względu na nadmiar wilgoci kabina Waszego pojazdu mogła nabrać nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Aby temu zaradzić, należy rozpocząć opcjonalny auto detailing, czyli czynności mające na celu osuszenie dywaników, wykładziny i tapicerki.

W przypadku gdy zapomnieliście na czas zimowy zastąpić dywaniki welurowe gumowymi, konieczne będzie ich gruntowne odświeżenie. Myjąc je po zimie, zacznijcie od bardzo dokładnego odkurzenia dywaników. Następnie rozpocznijcie przygotowania do prania. Jest kilka sposobów, aby przywrócić dywanikom ich dawny wygląd. Według nas najlepszym sposobem jest zastosowanie prania ekstrakcyjnego. Będziecie do tego potrzebowali odkurzacza piorącego (np. Profi Europe Profi 50). Przydatnym akcesorium byłby również pistoletu typu tornado (np. BenBow Vacuum Washer). Potrzebna będzie również odpowiednia chemia piorąca, czyli pre-spray (np. Maxifi Master Liquid) oraz preparat do płukania (np. Maxifi Power Rinse). Jeżeli wolicie mniej pracochłonne rozwiązania lub nie macie dostępu do odkurzacza piorącego, można również skorzystać z preparatów, które nie wymagają wypłukiwania (np. Shiny Garage Extra Dry).

Samochód umyty po zimie

Gumowe dywaniki również warto umyć po zimie

Jeśli jednak przed zimą zmieniliście w samochodzie dywaniki na gumowe, przed wrzuceniem ich w kąt na następne pół roku warto je umyć. Z pomocą przyjdzie preparat typu Tire&Rubber Cleaner oraz szczotka lub pędzel. Po wykonanej pracy chcemy, aby efekt utrzymał się jak najdłużej, więc zabezpieczmy dywaniki dedykowanym preparatem (np. CarPro Perl).

We wnętrzu pamiętajmy również o wyczyszczeniu i zabezpieczeniu plastików i skór. Myjąc je, nie możemy przejść obojętnie wobec żadnego elementu. Tutaj również przydadzą się dedykowane preparaty, w których doborze chętnie Ci pomożemy. Na koniec pozostało mycie po zimie szyb samochodu i po takim pełnym auto detailingu możemy z radością i co najważniejsze bezpiecznie ruszać w podróż naszym odmienionym pojazdem.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a: przydatne informacje
Bardzo dobry i merytoryczny materiał dla każdego użytkownika czterech kółek.
Pokazuje 1-1 z 1 opinii